Denpasar është qytet në provincën Bali, Indonezi. Popullësia e Denpasarit ishte 880,600 më 2015.[1]

Denpasar
Qytet
noform
Plazhi Sanur në Bali, Indonezi
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Denpasar is located in Indonezia
Denpasar
Denpasar

Koordinatat: 8°39′J 115°13′L / 8.650°J 115.217°L / -8.650; 115.217

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Bali
Kryetari i Bashkisë I.B Rai Dharmawijaya Mantra
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 880,600 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WITA (UTC+8)
Prefiksi +62 361
Faqja Zyrtare www.denpasarkota.go.id

DemografiaRedakto

Popullësia e Denpasarit u rrit 4% në vit prej vitit 2000 deri më 2010. Denpasar u rrit shumë shpejtë prej vitit 2005 deri më 2010 sesa pesë vitet e fundit. Denpasar ka 4.57% më shumë meshkuj sesa femra.

ReligjionetRedakto

Hinduizmi është feja më e përhapur në Denpasar me 63.29%. Feja e dytë më e madhe është Islami me 28.72%. Religjionet tjera të vogla janë: Protestantizmi me 4.42%, Katolicizëm me 2.06%, Budizmi me 1.47% dhe Konfucianizmi me 0.04%.[2]

AdministrimiRedakto

Qeveria e qytetit përbëhet nga katër distrikte, e ndarë në 43 nën-distrikte me 209 fshatra.

DistriktetRedakto

Denpasar është i ndarë në katër distrikte, më poshtë janë rradhitur me popullësi sipas vitit 2010:

[3]

  • Denpasar Selatan (Denpasar e Jugut) 244,851
  • Denpasar Timur (Denpasar Lindorë) 138,404
  • Denpasar Barat (Denpasar Perëndimor) 229,435
  • Denpasar Utara (Denpasar Verior) 175,899

SportetRedakto

Denpasar ishte vendtakimi i Lojërave Aziatike në Plazh më 2008. Në Denpasar u mbajt poashtu Kampionati Aziatike të Gjuatjes së Harkut më 2009.

Në futboll, Perseden Denpasar luan si vendas në Stadiumin Ngurah Rai në Denpasar.,[4]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kota Denpasar Dalam Angka 2016"
  2. ^ "Kota Denpasar Dalam Angka 2016"
  3. ^ Biro Pusat Statistik, Jakarta, 2011.
  4. ^ "Perseden Denpasar Tembus Babak Semifinal". KONI. Marrë më 25 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Denpasar to ink sister city pact with Haikou". The Jakarta Post. Marrë më 4 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)