Një dervish ose darvesh[1] (nga gjuha persiane: درویش, [2] Darvīsh nëpërmjet gjuhës turke,[3] somalisht: Daraawiish, Arabisht: درويش, Darwīš) është një udhëzues, zakonisht një sufi mysliman asketik i cili udhëzon drejt një rruge ose "Tarikati", i njohur për varfëri të skajshme dhe të kursimit. Fokusi i tyre[4] është i përqendruar në vlerat universale të dashurisë dhe të shërbimit, duke i lejuar iluzionet e veta të arrijnë deri tek Perëndia.[5] Në shumicën e urdhrave sufi, një dervish është i njohur për praktikën e dhikrit e cila realizohet përmes tendosjeve fizike dhe/ose praktikave fetare me qëllim të arritjes së ekstazës deri te Zoti. Praktika më e zakonshme e tyre është Sama e cila lidhet me Rumin.

Dervishi me një luan dhe me një tigër, 1650
Një dervish.
Dervishët duke vallëzuar, Rumi Fest 2007

Etimologjia dhe përkufizimi

Redakto

"Dervish" është një fjalë turke nga viti 1580 që rrjedh nga fjala persiane darvīsh [6] Kjo fjalë asokohe përdorej në mënyrën e njëjtë si edhe fjala arabe "Fakir" për t'iu referuar njerëzve të shenjtë musliman që kanë hequr dorë nga kjo botë për jetë strikte fetare.

Shi edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Dervishes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime

Redakto
  1. ^ "Darvesh - Dictionary of Islam" (në anglisht). Answering-islam.org. Marrë më 2012-02-19.
  2. ^ "Dervish - Definition and More from the FreeMerriam - Webster Dictionary" (në anglisht). M-w.com. Marrë më 2012-02-19.
  3. ^ "Online Etymology Dictionary". Etymonline.com. Marrë më 2012-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dervishes
  5. ^ "Encyclopædia Britannica" (në anglisht). britannica.com. Marrë më 2015-07-10.
  6. ^ "Online Etymology Dictionary". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2014. Marrë më 5 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)