Dmitri Anatoljeviç Medvedevi (Дми́трий Анато́льевич Медве́дев; lindi më 14 shtator 1965) është një politikan rus që shërben si Zëvendëskryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë që nga viti 2020.[1] Medvedev shërbeu si President i Rusisë nga viti 2008 deri më 2012 dhe pastaj si Kryeministër nga viti 2012 deri më 2020.[2]

Dmitrij Medvedevi
Дмитрий Медведев
Medvedev WEF 2007 cr.jpg
Presidenti i Rusisë
Në zyrë
7 maj 2008 – 7 maj 2012
Kryeministër Vladimir Putini
Pasardhësi Vladimir Putini
Pasuar nga Vladimir Putini
Zëvendës Kryetar i Këshillit të Sigurimit
Në detyrë
Assumed office
16 janar 2020
Pasardhësi Zyra u themelua
Kryeministri i Rusisë
Në zyrë
8 maj 2012 – 16 janar 2020
President Vladimir Putini
Zëvendës të Parë Viktor Zubkov
Igor Shuvalov
Anton Siluanov
Pasardhësi Vladimir Putini
Pasuar nga Mihail Mishustin
Kryetar i Këshillit të Ministrave të Shtet bashkimit
Në zyrë
18 korrik 2012 – 16 janar 2020
Pasardhësi Vladimir Putin
Pasuar nga Mihail Mishustin
Kryetar i Rusisë së Bashkuar
Në detyrë
Assumed office
30 maj 2012
Pasardhësi Vladimir Putini
Zëvendës të Parë të Kryeministrit të Rusisë
Në zyrë
14 nëntor 2005 – 12 maj 2008
Shërbeu me Sergej Ivanov
Kryeministër Mihail Fradkov
Viktor Zubkov
Pasardhësi Mihail Kasjanov
Pasuar nga Viktor Zubkov
Igor Shuvalov
Detaje personale
Lindi
Dmitri Anatoljeviç Medvedev

14 shtator 1965
Leningrad, Bashkimi Sovjetik (tani Shën Petersburgu, Rusia)
Partia politike Partia Komuniste (para vitit 1991)
I pavarur (1991–2011)
Rusia e Bashkuar (2011–duke vazhduar)
Bashkëshort/e Svetlana Linnik (m.1993)
Fëmijë 1
Shkollimi Universiteti Shtetëror i Leningradit
Nënshkrimi
Webfaqja Official website

Si president, agjenda kryesore e Medvedev ishte një program i gjerë modernizimi, që synonte modernizimin e ekonomisë dhe shoqërisë ruse dhe pakësimin e mbështetjes së vendit në naftë dhe gaz.

Ai shërbeu për një mandat të vetëm në detyrë dhe u pasua nga Vladimir Putinzgjedhjet e vitit 2012. Medvedev u emërua më pas nga Putini si Kryeministër. Ai dha dorëheqjen si kryeministër së bashku me pjesën tjetër të qeverisë më 15 janar 2020 për të lejuar presidentin Putin të bënte ndryshime të mëdha kushtetuese; ai u pasua nga Mihail Mishustin më 16 janar 2020. Të njëjtën ditë, Putini emëroi Medvedev në zyrën e re të nënkryetarit të Këshillit të Sigurimit.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Security Council structure". en.kremlin.ru/ (në anglisht). Marrë më 24 janar 2020.
  2. ^ "Medvedev Announces Russian Government's Resignation". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 15 janar 2020.
  3. ^ "Подписан Указ о Заместителе Председателя Совета Безопасности Российской Федерации: Владимир Путин подписал Указ "О Заместителе Председателя Совета Безопасности Российской Федерации"" (në rusisht). kremlin.ru. 16 janar 2020. Marrë më 17 janar 2020.