Dmitri Medvedev (Дми́трий Анато́льевич Медве́дев) (14 shtator 1965, Leningrad, Bashkimi Sovjetik) - Rusi figurë publike dhe politike, Kandidat i Shkencave Juridike, President i Federatës Ruse, i cili u zgjodh në zgjedhjet e 2 marsit 2008 deri në vitin 2012 Shefi Suprem i Forcave të Armatosura të Federatës Ruse dhe Presidenti Këshilli i Sigurimit të Federatës Ruse.

Dmitri Medvedev
Дмитрий Медведев
President i Rusisë
(2008-2012)


Kryeministër i Rusisë
(2012-2020)

Medvedev WEF 2007 cr.jpg

Emri: Dmitri
Mbiemri: Medvedev
Lindi më: 14 shtator, 1965
Vendlindja: Saint Petersburg
Profesioni: avokat, politikan

C 14 Nën. 2005 dhe - i pari Zv / Kryetar i Qeverisë së Federatës Ruse, kuratore e projekteve Kombëtare.

Kryetari i Bordit të Drejtorëve të «Gazprom». Këto poste iu lanë Medvedev për të marrë një betim të Presidentit të Federatës Ruse. Në 10 dhjetor 2007 u njoftua se kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale të 2008 propozuar nga palët «Rusia e Bashkuar», «Fair Rusia», «Fuqia civile», Partia Agrare e Rusisë dhe është mbështetur në kohën e sotshme nga Presidenti rusië Vladimir Putin.

8 maj 2012, Medvedev zgjidhet si kryeministër i Federatës Ruse.

Shiko edheRedakto