Papa Dionisi (o Dionigi) ( l. , - v. 20 dhjetor 268, ) ishte papa i 25 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 korrik 259 dhe deri më 20 dhjetor 268. Paraardhës i tij ishte Papa Sisto II, ndërsa pasardhësi Papa Feliksi I.

Papa Dionisi (o Dionigi)
Pope Dionysius.jpg
papa i 25 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 22 korrik 259
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 dhjetor 268
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Sisto II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Feliksi I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 20 dhjetor 268
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Sisto II
Papë
22 korrik 25920 dhjetor 268
Pasardhësi 
Papa Feliksi I