Diskutim:Avni Rustemi

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Avni Rustemi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Nuk ka rendesi se cfare ishte Avni Rustemi nese ishte me partine komuniste apo ate balliste me Salen apo me Edin apo qofte me Enverin apo Nanon. Tju vije turp qe e quani tradhetare. Shpesh kam degjuar nga keta pseudo demokrate qe po hedhin balte mbihistorine e Shqiperise njesoj si Bollano ne Himare. Avni Rustemi ka ekzekuar ne Paris Esate Pashe Toptanin sepse po bente pazarlleqe me trojet e Shqiperise, njesoj sic donte te bente qeveria me siperfaqen ujore. Persa i perket rolit se nje person na e quan Avniun si anetare te partise komuniste te udhehequr nga Enver Hoxha kete nuk e dime (vetem Avniu) por duhet theksuar se kjo parti ishte e vetmja rruge per te shfarosur tradhetaret sepse duhet theksuar se ajo e beri Shiperine te njihej si shtet i pavarur. Me falni qe futa dhe disa terma politike por ishin te nevojshme per tu njohur historia ashtu sic eshte dhe jo te ndryshoje sipas njgjyrave politike. Avni Rustemi ishte atdhetar patriot dhe trim dhe i zgjuar.

plehrat tradhetareRedakto

te vetmit qe e quajne tradhetare jane turqit pseudoshqiptare qe kane mbushur wikipedian, avniu qe nje nga patriotet me te medhenj shqiptare. po diet ne nje enciklopedi ku behet propagande islamike plehrat turkoshake si esat pasha jane heronj, ja u beri mire serbi e maqedonasi ketyre plehrave mazzlleme qe i futi nen dhe,eshte me mire te kesh nje armik te hapur se plehra pseuodshqiptare si keta turq te ndyre

Redaktoni mbiemrin e heroitRedakto

Admin ju lutem te redaktoni mbiemrin e Avniut sepse nuk eshte RRUSTEMI por RUSTEMI Po cturq po thua neve po behemi 700 mendje. Cdo shqiptare ka nga nje mendje. Po te shofesh ne thelb historine e shqiperise do te veresh vec tradheti. Shqiptaret jane bashkuar me Skenderbeun(dhe kete e kane tradhetuar 3 here) dhe kane pasur kete strateg qe i ka mbajtur te bashkuar per 25 vjet me radhe. Pas vdekjes se tij shqiptaret u bene prape kokrra-kokrra dhe duhet perjudha kur na sundoj Enveri. Pastaj ne te gjitha koherat ne kemi luftuar secili per hesap te vet, jugu vec e veriu me vete. Edhe sot ky legen Saliu i jep sip ujore grekut(qe eshte ne krize dhe nuk shet asnje nga ishujt qe ka) duke e shitur vendin sikur ta kishte pronen e babait. Dhe njerez te tille na e bejne heroin e popullit Avni Rustemi-n tradhetare! Ky njeri me shume se kurre i duhet kesaj Shqiperie sot! Cdo patriot e ndjen dhe e perjeton vepren e Avni Rustemit! Ah sikur te ishte kthyer dhe njehere! Ah sikur te lindte dhe njehere!

VdekjaRedakto

Më 20 Prill 1924, ai u qëllua në Rrugën e Durrësit në Tiranë nga një mullixhi i quajtur Jusuf Reçi, një agjent i Zogut dhe vdiq dy ditë më vonë nga plagët e tij. Varrimi i tij i ndjekur gjerësisht në Vlorë në 30 Prill dha shkas për demonstratat anti-qeveritare që çuan në Revolucionin e Nolit dhe ngritjen në pushtet të Fan Nolit në qershor 1924.

Return to "Avni Rustemi" page.