Diskutim:Enver Hoxha

Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Enver Hoxha. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Kjo faqe nuk duhet grisur, po pislleqet duhen pastruar. Gjera te tilla si "Vleresime pas komunizmit", citate te Qoses, apo njerezve qe nuk jane historiane profesioniste duhen evituar ne pergjithesi. Une e mbrojta artikullin pasi prurjet filluan te mos jene cilesore. Nese ka permiresime nga burime cilesore, sillini ne kete faqe diskutimi dhe pasi t'i shoh, do konsideroj ta cmbroj faqen. --1l2l3k (diskutimet) 8 dhjetor 2018 00:59 (CET)

Kthimi i pjesshem i redaktimit qe beraRedakto

Tung @1l2l3k,, ne redaktimin qe bera ishte edhe rregullimi i paragrafit te dyte te hyrjes sipas Enciklopedise Britannica siç ishte burimi. Lutem ta kesh kohen ta kthesh, gjithnje sipas burimit. --GrepfrutAroma (diskutimet) 11 dhjetor 2018 01:18 (CET)

Burimet nga enciklopedite jane "tertiary", pra jo te preferuara, ashtu si nuk jane te preferuara edhe primaret. Te preferuarat jane secondary (dytesoret). --1l2l3k (diskutimet) 11 dhjetor 2018 03:39 (CET)
E kam te qarte @1l2l3k,, bejme ç'te mundemi, por shikoje te lutem fjaline qe ceka, kur te kesh kohe. --GrepfrutAroma (diskutimet) 11 dhjetor 2018 14:59 (CET)
Britannica ka cilesi te ulet. Artikujt e mire ose te perkryer te wikipedias do konsideroheshin problematike po te kishin fraza me efekt si As that country’s ruler for 40 years after World War II, he forced its transformation from a semifeudal relic of the Ottoman Empire into an industrialized economy with the most tightly controlled society in Europe.. Demek ishim gjysmefeudale, e pastaj erdhi Enveri e na industrializoi. Po puna ishte qe ne 1938 kishim 10 dele per koke e ne 1989 kishim 1 per koke, e s'na dilte te hanim nuk thuhet ne Britannica. Mjafton te permendet industrializmi i panxharit te sheqerit, ca hidrocentrale e ca fabrika per te thene qe u transformuam komplet e s'ishim pra me njerez te egjer. Wiki duhet te jete me mire se Britannnica. Fevziu eshte 100 here me i mire se Britannica. Nuk eshte historian profesionist, po eshte biograf serioz. --1l2l3k (diskutimet) 11 dhjetor 2018 16:52 (CET)
@1l2l3k, nuk po diskutoj thellesine komentuese te citimit, por ndershmerine e citimit ne hyrjen e artikullit kundrejt gjendjes reale qe ka tek varianti ne anglisht: eshte pershtatur ne menyre selektive. Se pari kerkoj qe te vendoset tamam, se dyti nese gjykohet pershkrim i dobet i dobet i impaktit te personazhit, ia le diskrecionit tend (ose e bejme me votim) qe ta heqim apo ta leme. Respekt --GrepfrutAroma (diskutimet) 14 dhjetor 2018 02:03 (CET)
Nese e cmbroj kete artikull, premton qe nuk do kete lufte editimi dhe jo me shume se 3 reverte ne 24 ore? --1l2l3k (diskutimet) 14 dhjetor 2018 16:16 (CET)
Nese e çmbron une nuk kam pretendime te medha, por mund te nisi te kem nese shoh qe artikulli perçudnohet me artikuj gazetash nga historiane qe kane fasha te tjera historike specialitet dhe ne kete rast u flet tifozlleku. E kisha llafin vetem tek citati i enciklopedise Britannica heperhe. --GrepfrutAroma (diskutimet) 14 dhjetor 2018 17:31 (CET)
Artikullin e cmbrojta. Si gjithmone, cdo editim duhet te kete nje permbledhje. --1l2l3k (diskutimet) 14 dhjetor 2018 19:12 (CET)
@1l2l3k, Sapo e cmbrojte me beri revert mua. E zhbera deri ne arritje konsensusi. Une nuk kam problem qe te hiqet nese eshte burim problematik por kerkoj te hiqen edhe burimet tjera problematike si Lubonja, Belishova, Premtja.--Udha (diskutimet) 15 dhjetor 2018 10:31 (CET)
Artikullin e mbrojta perseri. Dikush nuk eshte akoma gati per te edituar kete artikull, dhe eshte, duhet te pranoj, artikull i veshtire.. --1l2l3k (diskutimet) 15 dhjetor 2018 12:01 (CET)
@1l2l3k, nuk kuptova mosqenien time gati: thjesht perktheva sipas burimit fjaline, nuk kundershtova te qenet tertiary source te asaj enciklopedive. Britannica ka cilesi te ulet dhe "burimi akademik objektiv" na qenka Milo, as me pak e as me shume, por objektiv. Shume lot --GrepfrutAroma (diskutimet) 16 dhjetor 2018 23:58 (CET)
@GrepfrutAroma, E cmbrojta. Kini kujdes. Pune te mbare. --1l2l3k (diskutimet) 19 janar 2019 23:22 (CET)

EmriRedakto

nga (sipas) Enver Pasha. @Udha, Udha1, Udha2, Udha3, GrepfrutAroma, Resnjari, 1l2l3k, --Hämbrdäck (diskutimet) 17 janar 2019 20:51 (CET)

Per cfare e ke fjalen? E cmbrojta artikullin. --1l2l3k (diskutimet) 19 janar 2019 23:21 (CET)
E ka fjalen qe i ati e quajti Enver nga Enver Pasha i xhonturqve. Por duhet referenca @Hämbrdäck,. --GrepfrutAroma (diskutimet) 20 janar 2019 13:02 (CET)

Per Veprat e Enver HoxhesRedakto

E lexova historine me shume interes. Arrita tek veprat dhe me cudi pashe qe mungon vepra e tij "Dy popuj miq". Eshte per t'u habitur qe kjo veper nuk pefshihet ne listen e tij. Konsideroj qe kjo veper, qe ishte e botuar dhe ne greqisht, do te kontribonte shume ne drejtimin e permiresimit te mardhenjeve midis te dy popujve shqiptare dhe grek si dhe midis politikanteve te dy shteteve. Do t'ju lutem ta perfshini kete veper ne listen e historise dhe ndoshta te behej dhe nje ribotim dhe reklamim i kesaj vepre ne Greqi.

               Pershendentje miqesore    Alkion

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Enver Hoxha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 14:51 (CEST)

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Enver Hoxha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

te http://www.tribuna-news.com/mat.php?idm=429
te http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/
te http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 15 shtator 2019 07:08 (CEST)

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 3 lidhje të jashtme te artikulli Enver Hoxha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:

te lidhja http://www.tribuna-news.com/mat.php?idm=429.
te lidhja http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/.
te lidhja http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/.


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 25 tetor 2019 16:42 (CEST)

Probleme me arkivimin e lidhjeve në artikullRedakto

Përshëndetje! Gjatë procesit të arkivimit, arkivi ktheu një përgjigje me mesazhe gabimesh për një ose më shumë faqe që unë paraqita për arkivim. Më poshtë, kam përfshirë lidhjet që u kthyen me një gabim dhe mesazhin e gabimit në vijim.

Ky do të jetë njoftimi i vetëm mbi këto lidhje dhe nuk do të bëhen përpjekje të mëtejshme për të arkivuar lidhjet.

Gjithë të mirat.—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 28 tetor 2019 20:08 (CET)

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 3 lidhje të jashtme te artikulli Enver Hoxha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:

te lidhja http://www.tribuna-news.com/mat.php?idm=429.
te lidhja http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/.
te lidhja http://thelevantandthebalkanswwii.devhub.com/blog/567115-soe-albania/.


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 15 maj 2020 03:41 (CEST)

Return to "Enver Hoxha" page.