Diskutim:Pellazgët

Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Pellazgët. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Përderisa nuk dihet nëse poseduesit e "FJALORIN ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR" e lejojnë prezentimin dhe ndryshimin ne mund të citojmë, dhe të shënojmë burimin e informatës. Një këto informata që tani për tani janë këtu nuk mund të ketë askush të drejtë autori, sepse mbi të dhënat për shkrimtarët, dhe për vendbanimeve të Pellazgëve informatat janë edhe nga burimet tjera publike që nuk janë nën licencë. Mbi të dhënat arkeologjike të Shqipërisë nuk jam i sigurtë mbanë shteti Shqiptarë ndonjë të drejtë autori mbi hulumtimet e saj arkeologjike apo jo (p.sh ka raste si shteti i Egjiptit ku me hulumtime arkeologjike janë shumë të rrept, si Enver Hoxha për spionazhë).--Hipi Zhdripi 2005 Qershor 7 02:38 (UTC)

FJALORIN ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR IBS:Redakto

FJALORIN ENCIKLOPEDIK SHQIPTAR IBS: nuk ka ardhur akoma koha qe te flasim per pellazget ,pasi shqiptari nuk mundet ta drejtkuptoj demokracin edhe mendimin e lire,per arsye se pioneret e enverit e mbreterojne akoma shqiperin...dhe internetin.

Pellazget edhe Iliret

Lidhja mindis pellazgeve edhe ilereve ,eshte gjuha shqipe,edhe kjo eshte vertetuar prej koheve qe nga vitet 1700-1920. Gjate ketyre koheve kane dale dhjetra botime qe vertetojne lidhjen gjuhesore te pellazgeve me shqipen e sotme.Gjeni Demetrio Camarda edhe studjoni lidhjen e shqipes me gjuhen e perendive=gjuhen me te lashte te njohur. Gjeni Jakov thomopulon edhe mesoni se si lexohen mbishkrimet e lashta para greko latine.

E para s˝osht ka ma ninë kush munet e kush nuk munet me përballu të vërtete e cila kurgjo nuk ka lidhje me "demokracinë".
E dyta, mirë po dinë me japë këshilla. Po kqyre qita qysh ka thonë ai tyneherë: nónat shqiptare krejt t´mira , po e kan një të keqe, se bojin vetëm komandanta e nuk bojin ushtar.
E treta e vërteta. Nëse po të brengosë "niveli i vetëdijes shqitare" atëher ço´bóthen e ngrite atë nivel me punë tóne e lej këshillat. Merre nxierre ata çka ta merr menja që duhet me u nxierr edhe bjere këtu e mos e zgjatë.--Hipi Zhdripi 16 Mars 2008 01:54 (UTC)

ky artikull nuk eshte neutralRedakto

nuk eshte vertetuar lidhja e pellazgve me shqiptaret, edhe 90% e materialit e artikulllit nuk eshte i vertetuar nga storjanet te sotem

une nuk duha te hiki kunder historine tone, po duha te jemi neutral edhe te sinqerte me veten tone

Dhe unë nuk besoj, që është në rregull, që i vetmi burimi i këtë tekstit është: Aristidh P.Kola,Arvanitasit dhe Prejardhja e Grekëve,faqe 51. Absolutisht nuk mjafton për informacionët, që i jep teksti. Ju lutem, mbajeni wikipediën shqiptare largë nga këto gjera jo-neutrale. Kishte qend mire, ta terhekemi kete theme krejt: Prejardhja --Xarioti 30 Mars 2009 17:39 (CEST)

Edhe unë jamë i këtij mendimi, por e kamë edhe një pyetje cili doktor lëshon vërtetime për pacienta të vdekur para se me pa driten me sy doktori? Të lutem, jo për që po du me dalë kunder sepse thashë dhe unë se jamë i mendimit tëndë, por dua të jemi neutral dhe të sinqerte me veten tonë. Pra, cili doktor mund të jepë vërtetim për pacient që kurr nuk i ka pa me sy. Doktori që punon me të lexume të thashë e thëmave të shkrume? Je i sinqert, gjitha punimet e gjitha gatimet të njohura si vepra të lashta të antikes i kanë pregatitur storianët, është Homeri, tjetri e tjetri, storian? Je i sinqer dhe trego që doktorët dhe storianët e ditëve tona përdorin burime tjera pos burimeve të storianëve si Homeri? Unë po mundohem të jemë i sinqertë së pari me veten time, pastaj po të pyesë se si është e mundur që një njeri që kërkon sinqeritetin të ja falë besimin e tij një storiani i cili fletë për grekët para mija kusur viteve e nuk është në gjendje të përkufizojë fjalën grekë? Tani jamë i sinqert dhe me ty, pritja e vërtetimeve të shpresuara nga ti është si ajo puna e gomarit dhe e barit. Jo pse po them unë ashtu por tani të jemi të sinqertë që të dy vërtetimet i lëshon "më i forti" apo saktësisht më i shkathëti i kohës. Evolucionet në histori janë si evulucionet në natyrë, fatin e vulosë deformimi e seleksionimi nga ambienti që pasqyrohen drejt për drejtë në mardhënje seksuale. Të lutem je i sinqert me veten as sot asnjë shkencëtarë nuk është në gjendje të përkufizojë me saktësi kuptimin e fjalës "grekë" sepse për ta bërë atë duhet saktësia e kuptimit të vetë shprehjes. Të lutem, përderisa fjala "grekë" qarkullon në amerikë si "grisë", ndër shqiptarët e kohës së rilindjes ishte e përkufizuar si "tradhëtar" e në të njëjten kohë "grektë e lashtë" si njësi treguese e qytetrimit, tekë shkijet si "zakon grekë", nga studiues ngjajshëm me këto kontraste, etj, etj.. sa që edhe nga vetë banorët e ati regjioni "abstrakt", (sepse saktësisht askush nuk është në gjendje të jepë vërtetim mbi kufijtë) ekzistojnë ende këto kontraste herë pelas, herë ellas, e herë hellas, e qe besa herë herë edhe maqedon. E vërtetimi i arava të Gjergj Elez Alis (thesialis, thesigjegjit edhe thesielezit apo si kan qefë me qujt bajlozi që ka hi në ara tij HELAS), ka vlerë për sinqeritet. Një vërtetim tjetër nga shprehjet tradicionale "Ara jonë, fara jonë" kontë ta zanë n'ara tuja e bajt meshnet, është rob i joti. E ti tani je i sinqert me vetën dhe pritë që po të lëshon dikush vërtetim për arën tone.

Pjesa Nuk ka asnjë hije dyshimi se termi Pelargo-s eshte term i perbere pellazgjik ose shqip, i greqizuar ose helenizuar shume me vone. nuk ka kuptim afatgjatë.

Return to "Pellazgët" page.