Diskutim:Rryma elektrike

Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Rryma elektrike. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Rryma elektrike në përcjellësit metalikë quhet lëvizja e drejtuar e elektroneve të lira, mirëpo, molekulat nuk janë grimca më e imët e lëndës.Sot dihet se ekzistojnë grimca edhe më të imëta, nga të cilat përbëhet atomi. Me prova të shumta është treguar se atomi përbëhet nga bërthama e cila gjendet në periferi.Në bërthamë gjenden protonet(grimca me ngarkesë elektrike pozitive) dhe neutronet(grimca të pangarkuara elektrike me elektricitet). Në distancë të caktuar nga bërthama lëvizin eletronet((grimca të ngarkuara me elektricitet negativ). Rryma elektrike mund te jete dy llojesh: e vazhduar ose alternative. Rryma qe vjen ne shtepite tona eshte alternative, kurse rryma qe vjen nga baterite eshte e vazhduar.

Internet Archive BotRedakto

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Rryma elektrike. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 19 prill 2020 12:38 (CEST)

Return to "Rryma elektrike" page.