Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dordrecht (kthjellim).


Dordrecht është një komunë në provincën Hollanda e JugutHolandë me sipërfaqe 99.45 km² dhe popullsi 118607 banorë[1]. Dordrecht është kryeqendra e bashkisë.

Dordrecht
—  komuna  —
flamuri_figura
Pamje nga Dordrecht

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Jugut – stema Hollanda e Jugut
Kryeqëndra Dordrecht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°48′00″V 4°40′00″L / 51.8°V 4.6666°L / 51.8; 4.6666 (Dordrecht)Koordinatat: 51°48′00″V 4°40′00″L / 51.8°V 4.6666°L / 51.8; 4.6666 (Dordrecht)
Sipërfaqja 99,45 km2
Popullsia 118.607 banorë 2010
Dendësia 1.192,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 078
Kodi Postar 3300-3329
Kodi statistikor 0505
Vendndodhja
Dordrecht is located in Hollandë
Dordrecht
Dordrecht
Dordrecht – harta_foto
www.dordrecht.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto