Dorothy Reed Mendenhall

shkencëtare

Dorothy Mabel Reed Mendenhall (22 shtator 1874–31 korrik 1964) ishte një mjeke e spikatur pediatre e specializuar në patologjinë celulare. Në vitin 1901 ajo zbuloi se sëmundja Hodgkin nuk ishte një formë e tuberkulozit, duke e vërejtur praninë e qelizave (Reed-Sternberg) karakteristike e sëmundjes.[1] Dorothy ishte ndër të parat femra të diplomuar nga Shkolla e Mjekësisë Johns Hopkins, pas së cilës ajo qëndroi për një vit praktikë në patologji. Ajo ishte një nga mjekët e parë të stërvitur profesionalisht në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të.

Dorothy Mabel Reed Mendenhall
Dorothy Reed Mendenhall
Lindi Shtator 22, 1874(1874-09-22)
Columbus, Ohio
Vdiq Korrik 31, 1964 (89 vjeç)
Chester, Connecticut
Shtetësia Amerikane
Alma mater Kolegjin Smith
Shkolla e Mjekësisë e Johns Hopkins

BiografiRedakto

Jeta e hershmeRedakto

Dorothy Mabel Reed lindi më 22 shtator 1874 në Columbus të Ohajos si fëmija i tretë nga prindërit Grace Kimball dhe William Pratt Reed. Me prindërit me rëndësi dhe privilegj, Dorothy jetonte në një pasuri të madhe me prindërit, vëllain, motrën, hallat, xhaxhallarët dhe disa kushërinj. Në vitin 1880, William Reed vdiq nga diabeti dhe tuberkulozi, duke lënë familjen me një shumë të madhe parash.[2] Ndërsa jetonin në pasuri, Dorothy u arsimua nga gjyshja e saj e ndjekur nga një kujdestare.

ArsimiRedakto

Edukimi formal filloi në Kolegjin Smith në 1895 [3] ku Dorothy zbuloi pasionin e saj të mjekësisë në një klasë të biologjisë në vitin e dytë.Pasi zbuloi se Shkolla e Mjekësisë e Johns Hopkins kishte filluar të pranonte gratë, Dorothy mori kurse shkencore në MIT,[4] pastaj aplikohej në Shkollën e Mjekësisë Johns Hopkins.


VdekjaRedakto

Mendenhall vdiq nga sëmundja e zemrës më 31 korrik 1964, në moshën 89 vjeçare.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Celebrating America's Women Physician: Changing the Face of Medicine". National Library of Medicine. Marrë më 12 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Weigand, Kate. “Dorothy Reed Mendenhall Papers.” Five College Archives & Manuscript Collections. Sophia Smith Collection, 2001.
  3. ^ "Dorothy Reed Mendenhall papers". Smith College Archives. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ker Conway, Jil. "Written by Herself: Volume I: Autobiographies of American Women: An Anthology". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto