Dossier K. ne Shqip Dosja K., është një film flemisht thriller me regji të Jan Verheyen, bazuar në një roman nga Geeraerts Jef. Dosja K. është libri i dytë nga Geeraerts Jef për seri rreth detectives Vincke & Verstuyft që ka qenë vënë në ekran pas De zaak Alzheimer. Disa aktorë nga filmi i parë përsërisë rolin e tyre, duke përfshirë Koen De Bouw, Werner De Smedt, Hilde De Baerdemaeker, Filip Peters dhe Jappe Claes. Kjo është një film për krimet në skenën Mafia shqiptare në Antwerp.

Dossier K.
Dossier K.jpg
Dossier K.
Viti 2009
Regjia Jan Verheyen
Prodhimi
Skenari Jef Geeraerts
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Koen De Bouw
Werner de Smedt
Blerim Destani
R.Kan Albay
Fatos Kryeziu
Hilde De Baerdemaeker
Filip Peeters
Muzika
Kinematografia Johan Kalin
Montazhi
Studioja kinematografike
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 9 dhjetor 2009
Kohëzgjatja
Shteti Belgjika
Gjuha Shqipja dhe Holandisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


HistoriaRedakto

Nazim Tahiri (Blerim Destani), tregon se babai i tij ka qenë i vrarë në Antwerp nga anëtarët e klanit rival Gaba. Kanuni, një ligj shqiptar nga shekulli i 15, forcat e Nazim për të marrë hak. Ai shkon në Antwerp, ku takohet me kapitanin e tij Prenk Shehu (R. Kan Albay), drejton bizneset mafioze familjare. Policia oficer Vincke (Koen De Bouw) është në krye të gjetur se çfarë po ndodh në botën e klaneve mafioze shqiptare.

Kasta e AktorëveRedakto

ReferimetRedakto