Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Drammen (kthjellim).


Drammen është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 137 km² dhe popullsi 60145 banorë[1].

Drammen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Drammen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Drammen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Tore Opdal Hansen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°44′V 10°12′L / 59.733°V 10.200°L / 59.733; 10.200 (Drammen)Koordinatat: 59°44′V 10°12′L / 59.733°V 10.200°L / 59.733; 10.200 (Drammen)
Sipërfaqja 137 km2
Popullsia 60.145 banorë 2004
Dendësia 439,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Drammenser ose Drammensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0941
Vendndodhja
Drammen is located in Norvegjia
Drammen
Drammen
Drammen – harta_foto
www.drammen.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Drammen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto