Drazhen Petroviq, lindi më 22 tetor të vitit 1964Shibenik dhe vdiq më 7 qershor të vitit 1993Denkendorf, Gjermani, ishte basketbollist kroat, i njohur për lojërat e tijë në NBA.

Drazhen Petroviq
Drazhen Petroviq në lojë.
U lind në
Vdiq
ShtetësiaKroaci
Faqja në rrjetwww.drazenpetrovic.com

Ishte njëri ndër basketbollistët më të shquar në Kroaci dhe Evropë, dhe njëherit njëri ndër sportistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave në Kroaci.

Fillimi i karierës

Redakto

Kariera në Evropë

Redakto

Kariera në NBA

Redakto

Drazhen Petroviq në NBA ishte aktiv për katër sezone edhe atë që nga viti 1989 gjer në vitin 1993, kur edhe aksidentalisht humbi jetën.

Gjat karierës së tij në NBA ai u angazhua për dy ekipe: Portland Trail Blazers dhe New Jersey Nets duke arritur 290 numrin total të ndeshjeve të zhvilluara. Në 7669 minutave të tijë arriti të shenojë 4461 pikë dhe të realizojë 429 mbrojtje, 669 kërcime, 701 asistime, 265 vjedhje dhe 25 bllokime.

Suksesin më të madhë e arriti në ekipin New Jersey Nets ku 99% të ndeshjeve i filloi që në start dhe në pjesën më të madhe të kohës ishte në teren.

U paraqit në 3 Playoffs dhe në një ndeshje finale.

U radhit në listën e të famshmive të NBA-së në vitin 2002.

Statistikat

Redakto
shkurtesat
 • Nde - Ndeshje
 • Min - Minuta të zhvilluara
 • Mbr - Mbrojtje
 • Krc - Kërcime
 • Asi - Asistime
 • Bll - Bllokime
 • Vje - Vjedhje
Viti Ekipi Nde Min Mbr Krc Asi Vje Bll Pikë
1989-90 Portland 77 967 61 111 116 23 2 583
1990-91 Portland 18 133 8 18 20 6 0 80
1990-91 New Jersey 43 882 51 92 66 37 1 543
1990-91 New Jersey 61 1,015 59 110 86 43 1 623
1991-92 New Jersey 82 3,027 161 258 252 105 11 1,691
1992-93 New Jersey 70 2,660 148 190 247 94 13 1,564
Statistikat totale 290 7,669 429 669 701 265 27 4,461

Ndërprerja tragjike e karierës

Redakto

Pasqyrë e shkurtër e karierës sportive

Redakto
 • 1977 Drazheni fillon të stërvit basketboll.
 • 1979 Drazheni fillon të luaj për kadetët dhe në të njejtën kohë edhe për juniorët e mandej edhe me seniorët. Ndërsda vëllau i tij Aleksandri kalon në CibonëZagrebit..
 • 1980 Junior i reprezentacionit të Jugosllavisë. – Në kampionatin evropian në Turqi: Drazheni fiton medaljen e bronzët.
 • 1981 Me kadetët e Jugosllavisë në Greqi fiton medalen e artë në kampionatin ballkanik.

Drazheni ngadalë hyn në ekipin e parë të Shibenkës.

 • 1982 Shibenka në Finale të kupës së "Radioje Koraqit", Drazheni në formacionin sTartues.

Reprezentacioni i Jogosllavisë. Ndeshja e parë e tj kundër Italisë.

 • 1983 Shibenka – në finale të kampionatit shteetërorë: Drazheni me dy gjuajtje të lira të qëlluara Drazheni i sjell titullin e parë shtetërorë
 • 1984 Drazheni kalon në Cibonë.

Lojrat OlimpikeLos Angeles, Drazheni fiton medalen e bronzët . Trener Mirko Novosell.

Lidhjetë jashtme

Redakto