Drenthe është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2680.37 km² dhe popullsi 491036 banorë[1]. Assen është kryeqendra e provincës.

Drenthe
provincë
Flamuri i Drenthe
Stema zyrtare e Drenthe
Popullsia
 • Gjithsej491.036
Faqja zyrtarewww.drenthe.nl

Referime

Redakto
  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme

Redakto