Duala është qytet në rajonin Littoral, Kamerun. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 2,768,436 banorë. Qyteti merret me eksportimet më të mëdhaja të qytetit si nafta, kafeja, metale dhe fruta.

Duala
Qytet
noform
Pamje nga Duala
Vendndodhja
Duala is located in Kameruni
Duala
Duala

Koordinatat: 4°3′0″V 9°41′0″L / 4.05000°V 9.68333°L / 4.05000; 9.68333

Administrimi
Shteti Flamuri Kameruni
Rajoni Littoral
Departamenti Wouri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 923 km2
Lartësia 726 m (m.n.d.)
Popullsia 2,768,436 banorë
Dendësia 2,999 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WAT (UTC+1)
Verore WAT (UTC+1)
Koordinatat 4° 3′ 0″ Veri

9° 41′ 0″ Lindje

EmriRedakto

Me arritjen e portugezëve në shekullin e 15-të, zona ishte i njohur si Rio dos Camarões. Pasi qyteti u bë nën udhëheqjen e gjermanëve, qyteti u emërua si Kamerunstadt (Qyteti i Kamerunit). Në vitin 1907, qyteti u emërua Duala dhe u bë pjesë e kamerunasëve francezë më 1919.

BinjakëzimetRedakto

Qyteti Shteti
Strasburg   Franca
Akhisar   Turqia
Dakari   Senegali
Newark   SHBA
Filadelfia   SHBA
Uindhuk   Namibia