Dubai Metro

Dubai Metro është një rrjet hekurudhor i shpejtë në qytetin e Dubait, Emiratet e Bashkuara Arabe. Aktualisht operohet nga kompania britanike Serco . Linja e Kuqe dhe Linja e Gjelbër janë funksionale, me linjën e degës Route 2020 nga Linja e Kuqe deri në Expo 2020 pjesërisht e hapur nga fillimi i vitit 2021. Këto dy linja të para operojnë nëntokë në qendër të qytetit dhe në viadukte të ngritura. [1] Të gjithë trenat janë plotësisht të automatizuar dhe pa shofer, dhe, së bashku me stacionet, janë të kondicionuara me dyert e skajit të platformës. Firma e arkitekturës Aedas projektoi 45 stacionet e metrosë, dy depo dhe qendrat operacionale të kontrollit. [2] Ndërtuesit e Metrosë Dubait ishin Grupi Al Ghurair Investment. [3]

Metro Dubai

Përmbledhje Redakto

Seksioni i parë i Vijës së Kuqe, që mbulon 10 stacione, u përurua ceremonialisht më 9 shtator 2009, nga Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Sundimtari i Dubait, [4] me linjën e hapur për publikun më 10 shtator. [5] Dubai Metro është rrjeti i parë i trenave urbanë në Gadishullin Arabik [6] dhe i dyti në Botën Arabe (pas Metrosë së Kajros) ose i treti (nëse llogaritet Metro Bagdad i nivelit sipërfaqësor, me shërbim të kufizuar). Një zgjerim i madh i vijës së kuqe për të shtuar edhe 15 kilometra dhe për ta zgjatur atë nga Ibn Battuta në sitin Expo 2021 u njoftua në prill 2015. [7] Shtesa do të shtojë 7 stacione metro.

Më shumë se 110,000 njerëz, ose gati 10 përqind e popullsisë së Dubait, përdorën Metro në dy ditët e para të funksionimit. [8] Dubai Metro transportoi 10 milion pasagjerë nga nisja në 9 shtator 2009 deri më 9 shkurt 2010 me 11 stacione funksionale në Vijën e Kuqe. [9] Konsulenca inxhinierike Atkins siguroi hartimin dhe menaxhimin e plotë multidisiplinar të punëve civile në Dubai Metro. [10] [11]

Deri në vitin 2016, Metro Dubai ishte rrjeti më i gjatë në botë i metrosë pa shoferë me një gjatësi të rrugës prej 75 kilometres (47 mi), siç janë njihur edhe nga Rekordet Botërore Guinness në vitin 2012. [12] Sistemi u tejkalua nga Vancouver SkyTrain në vitin 2016 për sistemin më të gjatë plotësisht të automatizuar në botë, por rifitoi titullin në vitin 2021 me hapjen e Route 2020. Sidoqoftë, gjatësia totale e itinerarit të saj që atëherë është tejkaluar nga linjat e automatizuara të MRT të Singaporit . Sidoqoftë, Vija e Kuqe, me 52.1 kilometres (32.4 mi), mbetet linja më e gjatë në botë e metrosë pa shoferë. [13]

Shih edhe Redakto

Referimet Redakto

 1. ^ "Roads & Transport Authority, UAE". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Designers transfer Hong Kong know-how to Dubai's new metro". scmp.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Al Ghurair :: Metro Milestones". Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ "Dubai Metro Opens on Time But Over Budget". Sky News. 2009-09-09. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ "Dubai metro unlikely to speed business growth". Ameinfo. 2009-09-08. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ "Will metro change Dubai car culture?". BBC News. 2009-09-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Dubai Metro's Red Line to get seven new stations for Expo 2020 | The National". Marrë më 2015-04-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "TheNational.ae". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Home". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Dubai Metro". atkinsglobal.com (në anglisht). Marrë më 27 mars 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)[lidhje e vdekur]
 11. ^ "Construction of Dubai Metro extension a feat of engineering | The National" (në anglisht). Marrë më 27 mars 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ "Dubai in Guinness for longest driverless metro". Khaleej Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Longest driverless metro line". Guinness World Records. 23 maj 2011. Marrë më 26 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme Redakto

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Dubai Metro.