E Bukura dhe Bisha (Frëngjisht: La Belle et la Bête) është një përrallë e shkruar nga romancierja franceze Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve dhe botuar në 1740 në La Jeune Américaine et les contes marins (Amerikani i Ri dhe Përrallat Detare).[1] Versioni i saj i gjatë u shkurtua, rishkrua dhe u botua së pari nga Jeanne-Marie Leprince de Beaumont në vitin 1756 në Magasin des enfants[2] (Koleksioni i Fëmijëve) dhe nga Andrew LangBlue Fairy Book të serisë së tij të Fairy Book më 1889, për të prodhuar versioni (et) që u ritreguan më së shpeshti.[1] Ishte ndikuar nga disa histori të mëparshme, të tilla si "Cupid and Psyche", The Golden Ass i shkruar nga Lucius Apuleius Madaurensis, dhe Derrkuci Mbret, një përrallë italiane botuar nga Giovanni Francesco StraparolaNetët e Straparolës rreth vitit 1550.[3]

Ilustrimi i E Bukura dhe Bisha vizatuar nga Walter Crane

Variantet e përrallës janë të njohura në të gjithë Evropën.[4] Në Francë, për shembull, Zémire dhe Azor është një version operativ i tregimit, shkruar nga Jean-François Marmontel dhe kompozuar nga André Grétry në vitin 1771, i cili pati një sukses të madh edhe në shekullin XIX;[5] bazohet në versionin e dytë të përrallës. Amour pour amour (Dashuri për dashuri), nga Pierre-Claude Nivelle de La Chaussée, një shfaqje e vitit 1742 bazuar në versionin e de Villeneuve. Sipas studiuesve në universitete në Durham dhe Lisbonë, historia lindi rreth 4,000 vjet më parë..[6]

Përralla është përshtatur në shumë libra, seriale, teatre e shumë të tjerë.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b Windling, Terri. "Beauty and the Beast, Old and New". The Journal of Mythic Arts. The Endicott Studio. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2014. Marrë më 17 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stouff, Jean. "La Belle et la Bête". Biblioweb. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Harrison, "Cupid and Psyche", Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome',' p. 339.
  4. ^ Heidi Anne Heiner, "Tales Similar to Beauty and the Beast Arkivuar 28 korrik 2017 tek Wayback Machine"
  5. ^ Thomas, Downing. Aesthetics of Opera in the Ancien Régime, 1647–1785. Cambridge: Cambridge UP, 2002.
  6. ^ BBC. "Fairy tale origins thousands of years old, researchers say". BBC News. Marrë më 20 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)