E mërkura është dita e tretë e javës e kalendarit shqiptar. Emri i saj vjen nga planeti i Merkurit. E mërkura mbahet si dita e tretë e javës në shumë vënde në botë (sidomos në Evropë, për më tepër shikoni ISO 8601).

Java
E hëna
E marta
E mërkura
E enjtja
E premtja
E shtuna
E diela

Shih edhe Redakto

  Commons: Wednesday – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale