Eddie Money lindi më 2 mars 1949New York City, New York; lindi si Edward Joseph Mahoney, është një rok këngëtar amerikan.

Në fillim të viteve 70 vizitoi ai New York Police Academy, për të u bë polic. Më pas ai zbuloi talentin e vet si këngëtar dhe nënshkruajti në vitin 1976 një kontratë te CBS Records.

Albumi debute i tij Eddie Money publikoi ai në vitin 1977. Albumi përmbajti kënga si Two Tickets To Paradise, me atë që e arriti vendin 22 në Billboard Hot 100. Në vitin pasuese arriti ai me Baby Hold On vendin 11 të US-Hitparade. Kënga më e njohur së tij u shfaq gati një dekadë më vonë: 1986 arriti copa tij Take Me Home Tonight, që ai bashkë me Ronnie Spector e bëri, në top listën e Billboard vendin të 4.

Diskografia

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto