Edward Lodewijk Van Halen, ose Eddie Van Halen (26 janar 1955 - 6 tetor 2020) ishte një kitarist hollandezo-amerikan që njihet për përfshimin e tij me grupin hard rock Amerikan Van Halen. Ai njihet për stilin teknikal, dhe për tapping, një metodë kitare që ai e bëri të famshëm.

Example alt text
Eddie Van Halen

BiografiRedakto

Eddie lindi në Hollandë në vitin 1955. Ai nisi të loste piano, bateri, dhe më në fundë kitarën. Si fëmi ai u influencua nga grupet muzikore si Cream dhe Led Zeppelin.

Stili i KitarësRedakto

Stili i kitarës që Eddie luan është shumë teknikal. Kur luan kitarën live, ai përdor shumë feedback.

ReferimeRedakto