Van Halen është një bend i zhanrit hard rock nga ShBA, i emëruar sipas kitaristit të bendit, Eddie Van Halen (njihet edhe si Eddie van Halen) dhe vëllaut të tij Alex Van Halen.

Van Halen
Informacione
PrejardhjaPasadena, Kaliforni
ZhanriHard rock, glam metal
LabelWarner Bros., Yessup Recording
Vite aktiv1972
Bashkëpunim(e) meDavid Lee Roth, The Other Half, Chickenfoot, Mad Anthony Xpress
Anëtarët
Eddie Van Halen
Alex Van Halen
David Lee Roth
Wolfgang Van Halen
Ish-anëtarët
Michael Anthony
Sammy Hagar
Gary Cherone
Mark Stone
Mitch Malloy
Webfaqja
www.van-halen.com

Studio albumeRedakto

 • Van Halen (1978)
 • Van Halen II (1979)
 • Women and Children First (1980)
 • Fair Warning (1981)
 • Diver Down (1982)
 • 1984 (1984)
 • 5150 (1986)
 • OU812 (1988)
 • For Unlawful Carnal Knowledge (1991)
 • Balance (1995)
 • Van Halen III (1998)
 • A Different Kind of Truth (2012)

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.