Eddy Prugh

futbollist amerikan

Edward "Eddy" Prugh (lindi më 3 nëntor 1989) është futbollistë amerikanë i cili luan për klubin suedez Skellefteå FFDivision 1 Norra.

Eddy Prugh
Të dhënat personale
Data e lindjes3 nëntor 1989
Vendi i lindjesBozeman, Montana, Shtetet e Bashkuara
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualSkellefteå FF
Numri8
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008Spokane Spiders3(2)
2010Spokane Spiders3(0)
2010Portland Timbers U23
2012West Virginia Chaos8(1)
2014–2016Bodens BK70(26)
2017Colorado Springs Switchbacks23(1)
2018–Skellefteå FF1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Prugh filloi karrierën në Universitetin Whitworth,[1] para se të transferohet në Universitetin Oregon State[2] dhe pastaj u transferua përsëri, tani në Universitetin Marshall.[3]

Prugh përfaqësoi Spokane Spiders, Portland Timbers U23 dhe West Virginia Chaos në the USL League Two.[4][5][6]

Pas një testimi, Prugh nënshkroi kontratë me klubin suedez Bodens BK në janar 2014, ku ai luajti 70 ndeshje dhe shënoi 26 gola. Ai u bë kapiten i klubit gjatë sezonit të tij të dytë.[7][8]

Prugh nëshkroi me klubin amerikan Colorado Springs Switchbacks më 24 janar 2017 [9]

ReferimetRedakto

  1. ^ http://www.whitworthpirates.com/sports/msoc/2008-09/stats/plyr_8.htm
  2. ^ http://www.osubeavers.com/news/2011/11/2/208332555.aspx?path=msoc
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 prill 2017. Marrë më 15 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.timbers.com/post/2010/05/07/timbers-u-23s-begin-final-prep-2010-pdl-season
  5. ^ http://soccerstats.us/bios/edward-prugh/
  6. ^ http://soccerstats.us/bios/eddy-prugh/
  7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 maj 2017. Marrë më 15 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 dhjetor 2017. Marrë më 15 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ http://www.uslsoccer.com/news_article/show/749778?referral=rss&referrer_id=2364194