Edi Paloka është deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë, nënkryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i Grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Ai është zgjedhur deputet në Legjislaturat e 16-të, 17-të, 18-të[1] dhe 19-të të Kuvendit të Shqipërisë.[2][3]

Edi Paloka
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
Në detyrë
2001–Vazhdon
Të dhëna vetjake
U lind më23 dhjetor 1965
Tiranë
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePD
Bashkëshortja/etDasara
Fëmijët(2 vajza) Kleta, Ida
ArsimimiUT, Dega Gjeo-Fizikë
Punësimipolitikan, gazetar
Nënshkrimi

Paloka është një nga themeluesit e gazetës Rilindja Demokratike të Partisë Demokratike, gazeta e parë e lirë pas përmbysjes së diktaturës komuniste në Shqipëri.

Shiko edhe Redakto

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2001-2005

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2005-2009

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2009-2013

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Lista e deputetëve të Legjislaturës VIII të Kuvendit të Shqipërisë


Referime Redakto

  1. ^ Legjislatura XVIII 2009-2013
  2. ^ "KQZ Rezultatet Përfundimtare të Zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë 2013" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 korrik 2017. Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kuvendi i Shqipërisë - Jetëshkrimet e deputetëve