Egersund u themelua si komunë më 1 janar 1838. U bashkua me komunën Eigersund më 1 janar 1968. Egersund është qyteti bregdetar në Rogaland, Norvegji.

Egersund
Qytet
noform
Egersund
Vendndodhja
Egersund is located in Norvegjia
Egersund
Egersund

Koordinatat: 58°27′0″V 6°0′24″L / 58.45000°V 6.00667°L / 58.45000; 6.00667

Administrimi
Shteti Flamuri Norvegjia
Qarku Rogaland
Komuna Eigersund
Distrikti Vestlandet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.5 km2
Popullsia 13.000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1798
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Koordinatat 58° 27′ 0″ Veri

6° 0′ 24″ Lindje

Lidhje të jashtmeRedakto