Eigersund është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 432 km² dhe popullsi 13388 banorë[1].

Eigersund
Egersund panorama small.jpg
Flamuri i Eigersund
Stema zyrtare e Eigersund
Popullsia
 • Gjithsej13.388
Faqja zyrtarewww.eigersund.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto