Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rogaland (kthjellim).


Rogaland është një qarkrajonin VestlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 9375.93 km² dhe popullsi 441456 banorë[1].

Rogaland
Rogaland fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Kryeqëndra Stavanger
Kryekomunari Janne Johnsen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°30′V 6°10′L / 59.500°V 6.167°L / 59.500; 6.167 (Rogaland)Koordinatat: 59°30′V 6°10′L / 59.500°V 6.167°L / 59.500; 6.167 (Rogaland)
Sipërfaqja 9.375,93 km2
Popullsia 441.456 banorë 2011
Dendësia 47,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-11

Rogaland – Vendndodhja

www.rogaland-f.kommune.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Rogaland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto