Eglisau është qytet në Zvicër, në kantonin e Zyrihut.

Eglisau
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 371 km2
Popullsia 3.363 banorë (dhjetor 2005)
Faqja Zyrtare http://www.eglisau.ch/

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

EdukimiRedakto

ArtiRedakto

SimboletRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto