Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eidskog (kthjellim).


Eidskog është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 641 km² dhe popullsi 6431 banorë[1].

Eidskog
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Eidskog

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Skotterud
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Knut Gustav Woie (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°0′V 12°3′L / 60.000°V 12.050°L / 60.000; 12.050 (Eidskog)Koordinatat: 60°0′V 12°3′L / 60.000°V 12.050°L / 60.000; 12.050 (Eidskog)
Sipërfaqja 641 km2
Popullsia 6.431 banorë 2004
Dendësia 10,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidskoging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1551
Vendndodhja
Skotterud is located in Norvegjia
Skotterud
Skotterud
www.eidskog.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Eidskog – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto