Fundamentalizmi islam i referohet dy aspekteve të ndërlidhura, pjesërisht të mbivendosura por edhe të ndara të interpretimeve ekstremiste dhe ndjekjes së ideologjisë islamike:

  • Një pikëpamje ekstremisht konservatore e islamit,[1] e cila nuk përfshin doemos dhunën, por që mund të ketë një theks mbi Xhihadin.[2] (shiko dhe Ekstremizmi islam)
  • Përdorimi i taktikave të dhunshme sikundër vendosja e bombave dhe vrasjet për të arritur qëllimet e veta.[3]

Histori

Redakto

Ekstremizmi brenda islamit mund të datohet pas që në shek. e 7-të tek Kharijites (Havarixhet). Prej pozicioneve të tyre politike, ata zhvilluan doktrina ekstreme që i çuan ata edhe më larg nga myslymanët Sunni dhe Shiʿa. Havarixhet njiheshin veçanërisht për përqasjen radikale ndaj Takfirit, prej ku ata i deklaruan myslymanët e tjerë si jo besimtarë dhe i konsideruan ata të denjë për vdekje.[4][5][6]

Esktremizmi islamist dhe islamizimi

Redakto

Zeyno Baran argumenton se  termat ekstremizëm islamist dhe Islamizëm janë terma më të mirë, për të dalluar ideologjinë politike nga feja.[7]

Referime dhe shënime

Redakto
  1. ^ Brian R. Farmer (2007). Understanding radical Islam: medieval ideology in the twenty-first century. Peter Lang. fq. 36. ISBN 978-0-8204-8843-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jason F. Isaacson; Colin Lewis Rubenstein (2002). Islam in Asia: changing political realities. Transaction Publishers. fq. 191. ISBN 978-0-7658-0769-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ira Marvin Lapidus (2002). A history of Islamic societies. Cambridge University Press. fq. 823. ISBN 978-0-521-77933-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.theglobeandmail.com/globe-debate/another-battle-with-islams-true-believers/article20802390/
  5. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 gusht 2014. Marrë më 29 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ http://ottawacitizen.com/news/national/fruits-of-the-tree-of-extremism
  7. ^ Baran, Zeyno (2008-07-10). "The Roots of Violent Islamist Extremism and Efforts to Counter It" (PDF). Senate Committee on Homeland Security and Governmental Affairs. Marrë më 2011-11-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)