Elefanti verior i detit (Mirounga angustirostris) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti jugor i detit). I njohur ndryshe si foka elefant veriore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Elefanti verior i detit
Mating scene with elevated Alpha Male. Elephant Seals of Piedras Blancas.jpg
Një mashkull, një femër dhe një këlysh
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Mirounga
Lloji:
Template:Taxonomy/MiroungaM. angustirostris
Emri binomial
Mirounga angustirostris
(Gill, 1866)
Mirounga angustirostris distribution.png
Përhapja e elefantëve veriorë të detit (bojëqielli: individët që mund të kryqëzohen; blu: individët që nuk mund të kryqëzohen)

Shiko dheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto