Hape menynë kryesore

Elefanti Jugor i detit (Mirounga leonina) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti verior i detit). I njohur ndryshe si foka elefant jugore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Është këmbëlopata më e madhe, foka më e madhe e Antarktikut, si dhe karnivori më i madh. Gjitahshtu është më i madh se elefanti verior i detit dhe trikeku.[3][4][5] Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Elefanti jugor i detit
Mirounga leonina male.JPG
Një mashkull me pinguinë në prapavijë
Mirounga ninfas2.jpg
Një femër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Pinnipedia
Familja: Phocidae
Gjinia: Mirounga
Speciet: M. leonina
Emri binomial
Mirounga leonina
(Linnaeus, 1758)[2]
Southern Elephant Seal area.png
Përhapja e elefantëve jugor të detit
Sinonimet
  • Phoca leonina Linnaeus, 1758

Shiko dheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ C. Campagna (IUCN SSC Pinniped Specialist Group) (2008). "Mirounga leonina". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 22 March 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Linnæus, Carl (1758). Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (në Latin) (bot. 10th)). Holmiæ: Laurentius Salvius. ff. 37–38. Marrë më 23 November 2012.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
  3. ^ Mirounga angustirostris. Northern Elephant Seal. Smithonian National Museum of Natural History
  4. ^ Carling, M. (1999). Odobenus rosmarus walrus Archived 20 mars 2016 at Archive.is. Animal Diversity Web
  5. ^ Walrus. Odobenus rosmarus . National Geographic

Lidhje të jashtmeRedakto

  Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mirounga leonina