Elizabeth Gutierrez

aktore amerikane

Elizabeth Gutierrez (e lindur më 1 prill, 1979) është një aktore dhe modele meksikane-amerikane.

Elizabeth Gutierrez
Fotoporteti
Emri Elizabeth
Mbiemri Gutierrez
Lindur më 1 prill 1979
Lindur në Los Angeles
Kombësia Meksikane
Shtetësia Meksikane
Amerikane
Profesioni Aktore

Edukimi dhe jeta e hershmeRedakto

Elizabeth Gutierrez ka lindur me 1 prill te vitit 1979.Gutierrez ka lindur në ShBA Shtetet

e Bashkuara të Amerikës më nga prindër meksikan. Ajo është më e reja nga gjashtë motra dhe një vëlla, ajo është shpërngulur në Jalisko, Meksiko kur ishte pesë vjeçe të studionte. Ajo u kthye prapë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kur u bë dhjet vjeç.Elizabeth Gutierrez është e martuar me aktorin kuban William Levy Gutierrez. Ato te dy per here te pare u takuan tek emisioni Protagonistas De Novelas 2.Gutierrez dhe Levy kane nje djale i cili është 3 vjec.Ai quhet Cristopher Alexander.Gutierrez ka luajtur ne shume tenelovela,por me e famshmja ka qene tenelovela EL ROSTRO DE ANALIA ku ajo korri fame te madhe.Tani ajo ka luajtur nje rol tek tenelovela CORAZON SALVAJE.

KarrieraRedakto

Eli morri pjesë në një reality show "Protagonistas de novela 2" (garë). Ajo gjithashtu është shfaqur si modele në programin "The Price is Right" (Çmimi është e drejta). Telenovela saj e parë ishte Olvidarte Jamas ku ka punuar me aktorin kuban William Levy. Ajo dhe Levy gjithashtu punuan së bashku në telenovelën Acorralada ku personazhi i saj Paola vdiq nga një aksident.

Levy ishte pranuar të bëhej pjesë e produksionit Televisa "Pasion". Së bashku me djalin e tyre udhëtuan për në Meksiko. Roli saj i parë kryesor ishte në telenovelën Amor Comprado(dashuri me kontrat), ku shkëlqeu krahas Jose Angel Llamas. Në vitin 2008, ajo arriti suksesin e saj më të madh tani për tani ku filloi të punonte për Telemundon në një telenovelë shumë të suksesshme "El rostro de Analia" (fytyra e Analisë). Dhe tani së fundmi ajo ka pranuar një rol në telenovelën Corazon salvaje e cila është duke u shfaqur në Televisa. Dhe në vitin 2010 ajo ka luajtur ne Telenovelen El fantasma De Elena ku ishte protagoniste ne ate novel

Jeta personaleRedakto

Elizabeth Gutierrez ka një djalë Christopher Alexander (2006) me aktorin William Levy dhe tashme kane poashtu nje vajzë te quajtur Kailey Levy Gutierrez 2010. Ku në këtë vit më 6 mars mbushi 1 vjet .

FilmatografiaRedakto

Year Film roli
2010 El Fantasma de Elena Elena Lafe
2009-2010 Corazon salvaje Rosenda Montes de Oca
2008-2009 El rostro de Analia Analia/Mariana Montiel
2008 Fotonovela Melanie
2007-2008 Amor Comprado Mariana Gonsales
2006-2007 Acorralada Paola
2006 Olvidarte Jamas Isabella