Elizabeth Isabella "Betsey" Throsby (née Broughton ; 4 Shkurt 1807-14 janar 1891) ishte e mbijetuara australiane nga masakra e Boyd-it të vitit 1809.

Elizabeth Throsby

E lindur në Norfolk Island, Throsby ishte dy vjeçe kur ajo dhe nëna e saj u larguan nga SidneiBoyd,nisur për në Angli përmes Zelandës së Re. Gjatë udhëtimit, filloi një mosmarrëveshje ndërmjet kapitenit anglez të anijes dhe një pasagjeri Māori që kthehej në shtëpinë e tij në Portin Whangaroa. Pasi arritën atje, fisi i tij mësoi për mosmarrëveshjen e tyre dhe u hakmorr në mënyrë brutale duke vrarë dhe kanibalizuar pjesën më të madhe të 70 pasagjerëve dhe ekuipazhit, duke përfshirë këtu edherë nënën e Throsby. Throsby dhe tre të mbijetuarit e tjerë u shpëtuan disa javë më vonë nga tregtari dhe eksploratori Alexander Berry, i cili i dërgoi ato në Amerikën e Jugut. Throsby mbeti atje për gati një vit derisa një gjuetar balenash e çoi atë në Sidnej për t'u ribashkuar me babanë e saj.

Ajo do të martohet në vitet e vona të adoleshencës dhe të rriti një familje të madhe në Parkun Throsby në jug të Sidneit, ku jetoi pjesën tjetër të jetës së saj.

Lindja dhe familja

Redakto

Elizabeth Broughton lindi në 4 Shkurt 1807 në Ishullin Norfolk. Ajo ishte më e vogla prej 5 fëmijëve që ishin të anglezit William Broughton dhe gruas së tij e Ann Glossop, me prejardhje Uellsiane. [1] Lindur në Chatham, Kent në 1768, William udhëtoi për në Uellsin e Ri Jugor(New South Wales) në 1787 si një shërbëtor falas i John White, kirurgut të parë të kolonisë. [2]

Në 1792, ndërsa punonte si rojtar në Parramatta, Broughton u takua me Glossop.[3] Ata u zhvendosën në ishullin Norfolk në 1800 kur ai u bë zv / komisar i detyrës së tij.

Referencat

Redakto
  1. ^ Glossp, Ann (1766–1809), People Australia, National Centre of Biography, Australian National University. Retrieved 24 July 2020.
  2. ^ Barlass, Tim (17 November 2013). "Medal struck by First Fleet surgeon expected to fetch $500,000", The Sydney Morning Herald. Retrieved 8 August 2020/
  3. ^ Parsons, Vivienne (1966). "Broughton, William (1768–1821)", Australian Dictionary of Biography, Australian National University. Retrieved 3 August 2020.