Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Elverum (kthjellim).


Elverum është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1229 km² dhe popullsi 18992 banorë[1].

Elverum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Elverum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Elverum
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Terje Røe (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°55′V 11°43′L / 60.917°V 11.717°L / 60.917; 11.717 (Elverum)Koordinatat: 60°55′V 11°43′L / 60.917°V 11.717°L / 60.917; 11.717 (Elverum)
Sipërfaqja 1.229 km2
Popullsia 18.992 banorë 2006
Dendësia 15,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Elverumsing ose Elverumsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0420
Vendndodhja
Elverum is located in Norvegjia
Elverum
Elverum
www.elverum.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimetRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Elverum – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto