Emili Vicente Vives (2 janar 1965 – 25 maj 2017)[1] ishte futbollist dhe menaxher spanjoll. Ai ka luajtur për UE Lleida, Balaguer dhe Tàrrega. Ai ka menaxhuar skuadrën Lleida Esportiu që nga korriku 2011 deri në qershor 2012.

Emili Vicente
Të dhënat personale
Emri i plotëEmili Vicente Vives
Data e lindjes2 janar 1965
Vendi i lindjesLa Seu d'Urgell, Spanjë
Data e vdekjes25 maj 2017
Vendi i vdekjesCanòlic, Andorra
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1986–1989UE Lleida35(0)
1989–1994CF Balaguer
1994–1997UE Tàrrega
1997–1998CF Gavà7(0)
1998–2003CF Balaguer
Ekipet e menaxhuara
2003–2008CF Balaguer
2008–2011UE Lleida
2011–2012Lleida Esportiu
2013–2014CF Reus Deportiu
2016–2017FC Andorra
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Vicente ka luajtur dy sezone në skuadrën UE Lleida.[2]

Më 25 maj 2017, ai vdiq në një aksidentë me biçikletë në Andorra.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ Fallece el entrenador del Andorra, Emili Vicente (Spanjisht)
  2. ^ "Jugadores - Ficha de Emilio (Emilio Vicente Vives)" (në spanjisht). Futbol Database. Marrë më 2010-04-06.
  3. ^ "Fallece el entrenador del Andorra, Emili Vicente" (në spanjisht). Sport.es. Marrë më 2017-05-25.