Emirica

fshat në Maqedoni

Emirica - një fshat në Komunën e Kratovës, në afërsi të qytetit të Kratovës.

Emirica
Fshat
Vendndodhja
Emirica is located in Maqedonia e Veriut
Emirica
Emirica
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Verilindor
Komuna Kratovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1.122 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Prefiksi (+389) 031
Targa KU
Koordinatat 42° 04′ 58″ Veri

22° 18′ 45″ Lindje

Popullsia 18 banorë (2002)

GjeografiaRedakto

Emirica është një fshat tipik malor në Osogovë, i vendosur në një lartësi prej 1,122 m, në lindje të qytetit të Kratovës. Në jug ka vendpushimi dimëror Ponikva.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002, në fshat ka pasur 18 banorë, nga të cilët 17 maqedonas dhe 1 mbeten.


HistoriaRedakto

Në shekullin XIX Emirica ishte një fshat në Kratovë Caza. Sipas statistikave të Vasil Kërçov ("Etnologjia dhe Statistikat e Maqedonisë") që nga viti 1900 Emirica ka 100 banorë, të gjithë maqedonasit janë të krishterë.

Në fillim të shekullit të 20-të fshati ishte komandanti suprem i Ekzarkatit bullgar. Sipas të dhënave të sekretarit ekzarkist Dimitar Mishev (La Macédoine et sa Population Chrétienne) në vitin 1905 Emiritza kishte 80 banorë, të gjithë maqedonasit


BurimetRedakto