Enköping është qytet në provincën Uppland, Suedi. Sipas vitit 2010, Enköpingu ishte qyteti i dytë më i madh në qarkun Uppsala dhe i 57-ti më i madh në Suedi.

Enköping
Qytet
Stacioni i trenit
Stacioni i trenit
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total21.121
Websitewww.enkoping.se