Hape menynë kryesore

Uppland është provincë (landskap) në lindje të Suedisë. Kufizohet me Södermanland, Västmanland dhe Gästrikland. Uppland kufizohet pak me rajonin finlandezë Åland. Mälaren është deti më i madh në Uppland dhe deti i tretë më i madh në Suedi.

Uppland
Vendbanim
Stema_figura
Stema e Upplandës
Shteti Suedia Suedia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,676 km2
Popullsia 1,572,796 banorë (31-12-2015)
Dendësia 124 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)