Södermanland është provincë në bregdetin juglindore të Suedisë. Kufizohet me Östergötland, Närke, Västmanland dhe Uppland.

Södermanland
Rajon
Stema_figura
Shteti Suedia Suedia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,169 km2
Popullsia 1,193,583 banorë (31-12-2009)
Dendësia 150 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2

GjeografiaRedakto

Södermanland ndodhet në liqenin Mälaren në veri dhe detin baltik në perëndim dhe lindje. Stokholmi dhe qarku i Stokholmit ndahet mes Södermanland (pjesa jugore) dhe Uppland (pjesa veriore).

QytetetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto