Södermanland është provincë në bregdetin juglindore të Suedisë. Kufizohet me Östergötland, Närke, Västmanland dhe Uppland.

Södermanland
Rajon
Stema zyrtare e Södermanland
Location of Södermanland
Popullsia
 • Gjithsej1.193.583

GjeografiaRedakto

Södermanland ndodhet në liqenin Mälaren në veri dhe detin baltik në perëndim dhe lindje. Stokholmi dhe qarku i Stokholmit ndahet mes Södermanland (pjesa jugore) dhe Uppland (pjesa veriore).

QytetetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto