Oxelösund është qytet në provincën Södermanland, Suedi me 10,870 banorë më 2010. Oxelösund ndodhet 15 kilometra në jug të Nyköpingut.

Oxelösund
Qytet
noform
Rruga për në Oxelösund
Vendndodhja
Oxelösund is located in Suedia
Oxelösund
Oxelösund

Koordinatat: 58°40′V 17°07′L / 58.667°V 17.117°L / 58.667; 17.117

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Södermanland
Qarku Södermanland
Komuna Komuna Oxelösund
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.57 km2
Popullsia 10,870 banorë
Dendësia 939 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1899 (si komunë)
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)