Enver Shehu

futbollist shqiptar

Enver Shehu (24 janar 1934 – 22 tetor 2009) ishte një ish trajner dhe futbollist profesionist futbolli.[1]

Enver Shehu
Të dhënat personale
Emri i plotëEnver Shehu
Data e lindjes24 Janar 1934(1934-01-24)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
Data e vdekjes22 Tetor 2009 (75 vjeç)
Vendi i vdekjesTiranë, Shqipëri
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1954–1955Luftëtari Tiranë
1955–196317 Nëntori
Ekipi kombëtar
1957Shqipëria1(0)
Ekipet e menaxhuara
1964–197017 Nëntori (ndihmës)
1980–198717 Nëntori
1992–1993Tirana
1996–1997Tirana
1998Teuta
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Karriera me klubeRedakto

Shehu e nisi karrierën e tij si futbollist në moshën 20 vjeç me Luftëtarin e Tiranës. Pas një sezoni ai kaloi te 17 Nëntori (KF Tirana), ekip me të cilin ai luajti deri në vitin 1963.[2] Në sezonin 1958, ai ishte golashënuesi më i mirë sëbashku me sulmuesin legjendar Refik Resmja të Partizanit.[3]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Shehu bëri debutimin e tij me Shqipërinë më 15 shtator 1957 në një ndeshje miqësore kundër Kinës e humbur me rezultatin 3–2.[4] Kjo ishte ndeshja e tij e parë dhe e fundit me ekipin kombëtar.[5]

Karriera si trajnerRedakto

Pas tërheqjes si futbollist në vitin 1963, Shehu nisi karrierën e tij si trajner, duke qënë ndihmësi i trajnerit legjendar Myslym Alla të 17 Nëntori nga viti 1964 e deri në vitin 1970.[2] Ai u bë trajneri i parë i ekipit në vitin 1980, post të cilin e mbajti deri në vitin 1987. Me Shehun trajner, Tirana fitoi dy kampionate dhe tre kupa. Vitet 1980' konsiderohen si vite të arta për Tiranën, e cila u rikthye në majat e futbollit shqiptar pas shumë vitesh.

Shehu gjithashtu e drejtoi Tiranën në dy raste të tjera pas rënjes së komunizimit, respektivisht në periudhat 1992–1993 dhe 1996–1997, duke fituar kampionatin në këtë të dytën. Ai është një trajnerët më të suksesshëm dhe më jetëgjatë në historinë e klubit.[2]

VdekjaRedakto

Shehu vdiq më 22 tetor 2009 prej shkaqeve natyrale. Ai ishte 75 vjeç.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Enver Shehu" (në anglisht). Football Database. Marrë më 2 shtator 2020.
  2. ^ a b c d "Shuhet Enver Shehu, një prej ikonave bardheblu". Gazeta Shqip. Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 22 tetor 2009. Marrë më 2 shtator 2020.
  3. ^ ""Këpucët e Arta" të Shqipërisë, nga Refik Resmja te Iir Përnaska". Telegraf.al. Marrë më 2 shtator 2020.
  4. ^ "China 3–2 Albania" [Kina 3–2 Shqipëria] (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 2 shtator 2020.
  5. ^ "Enver Shehu" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 2 shtator 2020.