Erbi Ago (lindi më 8 mars 1990) është sipërmarrës, aktor dhe ish-model shqiptar.[1][2][3][4]

Ago lindi në Tiranë, Shqipëri. Në moshën 15 vjet, ai u largua nga shtëpia në Bullgari dhe Mbretërinë e Bashkuar. Ai luajti në filmin Messengers 2: The Scarecrow, së bashku me Norman Reedus dhe Claire Holt, duke luajtur në rolin e Randit. Ai është i njohur për rolin e Stuart në Ghost Town (2009), dhe John Fields në Lightning Strikes (2009). Sipas vitit 2014, ai u bë akademik dhe ligjërues në Universitetin e Biznesit të Tiranës.[5]

Jeta e hershmeRedakto

Ago lindi më 1990 gjatë regjimit komunist në Shqipëri. Ai ishte djali i vetëm i biznesmenit Petrit Ago. Nëna e tij është amvise dhe analiste e mallrave.

Artikuj dhe Publikimet AkademikeRedakto

 • The Paramountcy of EU Law Over National Law, UK & Albania (AJBALS, 2015) [6]
 • Does Capitalism and the Culture Industry Create False Needs? A study of Marcuse, Adorno, and Horkheimer (AJBALS, 2015) [7]
 • The Rise and Fall of Keynesianism (BJIR, 2016, 177-181) [8]

FimografiaRedakto

HobietRedakto

Në kohën e lirë, Erbi ushtron arte marciald, fitnes, tenis, futboll, dhe bën udhëtime. Erbi flet pesë gjuhë: shqip, anglisht, italisht, spanjisht dhe bullgarisht.

ReferenceatRedakto

 1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 prill 2016. Marrë më 24 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 2. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 maj 2016. Marrë më 27 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 3. ^ http://iipccl.org/?page_id=3171
 4. ^ http://iipccl.org/wp-content/uploads/2015/07/Pages-from-Ajbals-all-2-fq-88-92.pdf
 5. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 24 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 6. ^ http://iipccl.org/wp-content/uploads/2015/07/Pages-from-Ajbals-67-72.pdf
 7. ^ http://iipccl.org/wp-content/uploads/2015/07/Pages-from-Ajbals-all-2-fq-88-92.pdf
 8. ^ http://iipccl.org/wp-content/uploads/2015/09/BJIR-Vol.-1-No.-2-September-2015.pdf