Ernestino Ramella (lindur më 7 prill 1955Zinasco) është një ish futbollistë i pensionuar i cili ka luajtur si sulmues, i cili tashmë është trajner dhe momentalisht drejton klubin shqiptar Flamurtari VlorëKategorinë Superiore [1][2].

Ernestino Ramella
Të dhënat personale
Emri i plotëErnestino Ramella
Data e lindjes (1955-04-07) 7 Prill 1955 (66 vjeç)
Vendi i lindjesZinasco, Itali
Gjatësia1,77 m (5 ft 9+12 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualFlamurtari (trajner)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1973–1979Varese141(26)
1979–1980Ternana14(0)
1980–1981Piacenza27(3)
1981–1983Novara54(8)
1983–1984Pro Patria31(8)
1984–1985Legnano27(3)
1985–1987Montebelluna54(8)
1987–1991Montebelluna31(8)
Ekipet e menaxhuara
1997–1998Solbiatese
1998–1999Querétaro
2000–2003Legnano
2005Pachuca
2006–2007Como
2007–2010Solbiatese
2010–2011Gallaratese
2011–2012Como
2012Como
2013Caronnese
2013FC Chiasso
2014–Flamurtari Vlorë
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

ReferimeRedakto

  1. ^ "Avventura albanese per Ernestino Ramella". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 25 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Flamurtari me teknik italian, vjen Ernestino Ramella". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2015. Marrë më 25 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)