Errollyn Wallen

kompozitore britanike

Errollyn Wallén (e lindur më0 10 prill 1958) [1] është kompozitore britanik. Ajo ishte gruaja e parë me ngjyrë puna e së cilës u performua tek The Proms ("Koncerti për Perkusion dhe Orkestër").

Errollyn Wallen në Snape Maltings

JetaRedakto

Errollyn Wallen u zhvendos në Londër me familjen e saj kur ishte dy vjeç.[2]

Wallen studioi kompozim në Kolegjin Goldsmiths' dhe në King's College në Londër , dhe fitoi një MPhil në King's College, Kembrixh . [3] [4]

KompozimetRedakto

Muzika e Wallenit bazohet në një gamë të gjerë ndikimesh, duke përfshirë muzikën klasike avangarde si dhe shkrimin e teksteve të popullarizuara. Puna e saj është performuar në salla të mëdha koncerti dhe teatro në mbarë botën.

Kompozimet përfshijnë "ciklin e këngës multimediale", Jordan Town (2001), Dervish për violonçel dhe piano (2001), La Luga për quintet kitarë (2002), opera Another America: Earth (2003) dhe All Blues I See për flaut dhe kuartet e vargut (2004).

Në vitin 2006 ajo bashkë-shkroi një këngë me astronautin Steve MacLean përderisa ai ishte në bordin e anijes kozmike STS-115.

Në vitin 2007, Orkestra Gewandhaus dhe Baleti i Leipzigit performuan punën e saj, The Tempest, me koreografi nga James McMenemy. Opera e saj The Silent Twins, me një libretë nga April De Angelis, u performua së pari nga Opera Almeida në vitin 2007.

Në qershor të vitit 2008, ajo kishte një Premiere Botërore të Karbonit 12 - Simfoninë Korale me Operën Kombëtare të Uellsit.

Në vitin 2010, kuinteti i saj i pianos Music for Tigers u krye në Muzeun e Artit Modern në Nju Jork, si pjesë e serisë së koncertit Summergarden. [5]

Në vitin 2012, këngën e saj Daedalus nga albumi Errollyn shërbeu si tema e hapjes dhe e mbylljes për dramën e BBC One Night dhe "Principia" e saj, e cila ka kuptim për shkencën, u paraqit në London Paralympics Opening Ceremony.

Në 2014, Melodia Women's Choir nga New York City ka performuar në Premierën Botërore të Full Fathom Five. [6]

Në 2017, puna e saj, Mighty River, e cila shënon dyvjetorin e heqjes së aktit të tregtisë së skllevërve në Angli, u performua në Southbank New Music Biennial. [7]

Regjistrimet dhe publikimiRedakto

Në vitin 2004, Wallen regjistroi një album të këngëve të veta dhe muzikës solo piano, me titull Errollyn. CD-të e saj përfshijnë:The Girl In My Alphabet, Meet Me at Harold Moores, të paraqitura në Brodsky Quartet Mood Swings së bashku me Björk , Sting dhe Elvis Costello .

Muzika e Wallenit është e publikuar nga Peters Edition.

ÇmimetRedakto

Ajo u bë një MBE për shërbimet në muzikë në listën e Nderit për ditëlindjen e Mbretëreshës në qershor 2007. Ajo ka marrë gjithashtu një çmim Ivor Novello.[8] Në vitin 2018, ajo u rendit si një prej 100 grave të BBC-së. [8]

ReferimetRedakto

  1. ^ Sophie Fuller, "Wallen, Errollyn" (parapamje), Grove Music Online.
  2. ^ Sophie Fuller (1994). The Pandora Guide to Women Composers: Britain and the United States 1629–present. Pandora. ff. 319–20. ISBN 978-0-04-440897-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jessica Duchen, "10 Pyetje për Kompozitorin Errollyn Wallen",; The Desk Arts , 16 mars 2016.
  4. ^ Jessica Duchen, "Anon i Errollyn Wallen: Manon Lescaut për shekullin 21" , The Independent , 21 Korrik 2014.
  5. ^ Kozinn, Allen (26 korrik 2010). "Bringing Garden Sounds Indoors". The New York Times. Marrë më gusht 8, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Smolenski, Nicholas. "World Premier of Errollyn Wallen's "Full Fathom Five"". Women Composers Festival. Marrë më korrik 7, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Mighty River". Southbank Centre. Marrë më gusht 8, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News (në anglisht). 19 nëntor 2018. Marrë më 2018-11-21.

Linqe të jashtmeRedakto