Eschweiler

qytet në Gjermani

Koordinatat: 50°49′V 6°17′L / 50.817°V 6.283°L / 50.817; 6.283

Eschweiler (shqiptimi: Eshvajlër) është një qytet në Gjermani. Industria, linjit centrali, spitali, kështjella, liqeni i artificial Blausteinsee.

Eschweiler
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Nordrhein-Westfalen
Qarku Kreis Aachen
Kryetari i Bashkisë Rudi Bertram
Partia SPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 76,559 km² km2
Popullsia 57000 banorë
Dendësia 727 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 52249
Prefiksi 02403
Faqja Zyrtare Web faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Brim i të dhënaveRedakto