Eupen është qytet dhe komunë në provincën Liège, Belgjikë. Ndodhet 20 kilometra larg qytetit gjermanë Aachen. Gjuha zyrtare e qytetit është gjermanishtja dhe qyteti është komunitet i folësve të gjermanishtes. Eupen konsiderohet të jetë rajoni i kishës katolike në Belgjikë.

Eupen
Komunë
noform
Stema_figura
Emblema
Flagge Eupen.svg
Flamuri
Vendndodhja
Eupen is located in Belgjika
Eupen
Eupen

Koordinatat: 50°38′V 06°02′L / 50.633°V 6.033°L / 50.633; 6.033

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni Wallonia
Provinca Liège
Kryetari i Bashkisë Karl-Heinz Klinkenberg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 103.74 km2
Popullsia 19,338 banorë
Dendësia 190 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4700, 4701
Prefiksi 087
Faqja Zyrtare www.eupen.be

SportiRedakto

K.A.S. Eupen u themelua në vitin 1945, është klubi futbollistik i qytetit dhe luan në stadiumin Kehrwegstadion.