Evenes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 252 km² dhe popullsi 1444 banorë[1].

Evenes
P6270090 1.jpg
Stema zyrtare e Evenes
Popullsia
 • Gjithsej1.444
Faqja zyrtarewww.evenes.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Evenes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto