Fudbalski klub Mokra Gora (serbisht: ФК Мокра Гора) është një klub futbolli me seli në Zubin Potok, Kosovë. Ata garojnë në Ligën e Zonës Shumadia-Rashka, niveli i katërt i sistemit të ligës kombëtare.

Historia Redakto

Klubi mori pjesë në dy sezonet e fundit të Kupës së Serbisë dhe Malit të Zi (2004–05 dhe 2005–06).[1][2] Ata u eliminuan në raundin e hapjes në çdo rast, duke humbur bindshëm ndaj Obiliqit (5–1) [3] dhe OFK Beograd (3–0), respektivisht. Në Kupën e Serbisë 2006–07, klubi do të mundte Borac ÇaÇak në raundin e parë me penallti. Më pas ata luajtën me Yllin e Kuq të Beogradit dhe humbën ngushtë 2–1 ndaj fituesve eventualë të kompeticionit.[4]

Në sezonin 2014–15, klubi fitoi Ligën e Zonës Morava dhe u promovua në Ligën Serbe Perëndimore. Ata kaluan pesë sezone në nivelin e tretë të futbollit serb, përpara se të bien në Ligën e Zonës Shumadia-Rashka në vitin 2020.

Nderimet Redakto

Liga e Zonës Morava (Klasa 4)

  • 2014–15

Stinorët Redakto

Sezon Liga Kupa
Division Pld W D L GF GA Pts
  Serbia dhe Mali i Zi
2005–06 4 – Shumadia 34 26 3 5 70 22 81 2nd Round of 32
  Serbia
2006–07 4 – Shumadija 34 23 6 5 82 25 75 2nd Round of 16
2007–08 4 – Morava 38 15 8 15 48 57 53 13th Round of 32
2008–09 4 – Morava 34 11 3 20 32 57 36 16th
2009–10 4 – Morava 30 17 4 9 62 37 55 3rd
2010–11 4 – Morava 30 18 3 9 66 31 57 2nd Round of 32
2011–12 4 – Morava 28 12 4 12 41 39 40 7th
2012–13 4 – Morava 30 19 8 3 58 21 65 2nd
2013–14 4 – Morava 30 19 5 6 70 32 62 2nd Preliminary round
2014–15 4 – Morava 30 20 5 5 64 31 65 1st
2015–16 3 – West 30 11 5 14 31 35 38 12th Round of 32
2016–17 3 – West 30 8 8 14 25 35 32 13th
2017–18 3 – West 34 10 10 14 38 42 40 11th
2018–19 3 – West 30 11 7 12 38 33 40 9th Preliminary round
2019–20 3 – West 18[5] 3 4 11 10 32 13 18-t
2020–21 4 – Shumadia-Rashka 28 14 7 7 66 40 49 4th Raundi preliminary
2021–22 4 – Shumadia-Rashka 24 8 5 11 41 40 29 9th Raundi preliminary

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Serbia and Montenegro 2004/05". rsssf.org. Marrë më 16 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Serbia and Montenegro 2005/06". rsssf.org. Marrë më 16 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Obilić u osmini finala Kupa SCG" (në serbisht). sportskacentrala.com. 7 tetor 2004. Marrë më 7 tetor 2019.
  4. ^ "Zvezda jedva preko Mokre Gore" (në serbisht). sportskacentrala.com. 8 nëntor 2006. Marrë më 7 tetor 2019.
  5. ^ The season was cut short due to the COVID-19 pandemic.