Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Farsund (kthjellim).


Farsund është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 262 km² dhe popullsi 9497 banorë[1].

Farsund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Farsund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Farsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Stein Ytterdahl (AP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°4′V 6°45′L / 58.067°V 6.750°L / 58.067; 6.750 (Farsund)Koordinatat: 58°4′V 6°45′L / 58.067°V 6.750°L / 58.067; 6.750 (Farsund)
Sipërfaqja 262 km2
Popullsia 9.497 banorë 2004
Dendësia 36,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Farsunder ose Farsundar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0541
Vendndodhja
Farsund is located in Norvegjia
Farsund
Farsund
Farsund – harta_foto
www.farsund.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Farsund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto